Blumo Łódź - pozycjonowanie
kontakt Łódź ŁÓDŹ:
kontakt Łódź WARSZAWA:
poczta
Pozycjonowanie warszawa logo Oddział:
BLUMO Warszawa

Budowa stron WWW pod kątem pozycjonowania

budowa strony w celach pozycjonowania

Przedstawimy Państwu poniżej ogólny zarys i wytyczne jakie powinna spełniać strona pod względem budowy, aby można było ją pozycjonować oraz na co zwracamy uwagę jeśli to w naszej firmie będą chcieli Państwo założyć stronę WWW.

MERYTORYKA STRONY

Po pierwsze dobrze napisana merytorycznie strona to podstawa i gratka dla Google. Oryginalne i wartościowe treści świadczą o właścicielu witryny jako specjaliście w swojej dziedzinie. Powodują, że czas do ponownego odwiedzenia wyszukiwarki jest długi, czyli na oglądanej stronie internauta przebywa długi czas. Strona powinna mieć dużo treści i zakładek. Zakładki najlepiej jak by były tematyczne, aby nie było na nich „misz maszu” czyli jeden temat jedna zakładka.

BEZBŁĘDNA BUDOWA KODU HTML

Strona powinna być napisana przede wszystkim bez błędów HTML. Znaczniki kodu powinny być pozamykane oraz kod powinien być napisany w jednym ze standardów HTML. HTML strict, HTML transitions lub najnowszym HTML 5.

SEMANTYCZNOŚĆ KODU

Strona powinna być napisana semantycznie tzn. budowa kodu i znaczniki określają treści jakie znajdują się w tych znacznikach.

Dzięki temu, że budowa strony będzie semantyczna przeglądarce będzie łatwiej rozpoznać treść i jej przeznaczenie.

CZYTELNOŚĆ BUDOWY STRONY

Strona powinna być zbudowana minimalistycznie pod względem użycia tagów. Zalecamy jak najmniej zagnieżdżeń. Nie należy również stylować „inline” w kodzie do stylowania powinien być zaczytywany osobno arkusz styli CSS. Czyli kod strony powinien wyglądać tak: <p class=”tekst”>Treści na stronie</p> a nie tak <p style=”color:red;font-size:14px;”>Treść na stronie</p>

Stosunek treści do kodu powinien być jak największy. Taka budowa strony powoduje, że przeglądarki nie muszą przedzierać się przez gąszcz kodu, aby wyłuskać treści.

SKRYPTY JAVASCRIPT

Treści na stronie powinny być generowane w czystym html. Chociaż ostatnimi laty Google nauczyło się odczytywać treści generowane przez skrypty to może traktować te treści jako mniej ważne. Inne wyszukiwarki już mogą sobie nie poradzić z poprawną interpretacją javascript. Treści generowane przez javascript są w animacjach na stronie, czyli tam gdzie treść strony jest dynamiczna lub widoczna dopiero po jakiejś akcji najczęściej kliknięciu.

OBRAZKI NA STRONIE

Strona powinna zawierać oryginalne zdjęcia i obrazki odpowiednio zatytułowane tagami „title” oraz „alt”. Obrazki powinny być wplecione w tekst tak, aby treści witryny były atrakcyjniejsze wizualnie dla czytającego. W obrazkach nie umieszczajmy tekstów ponieważ nie są one odczytywane przez wyszukiwarki.

TECHNOLOGIA FLASH

Strony zbudowane w oparciu o technologię FLASH to moda lat 2000-2010 która już powoli mija ze względu na to, że strony o takiej budowie są z trudem pozycjonowane. Strony takie można porównać do jednej wielkiej animacji graficznej z której bardzo trudno wyciągnąć treści. Sama strona też dużo waży i długo się ładuje przez co internauta często nie czeka na załadowanie się strony.

WAGA STRONY

Najlepiej jak strona jest jak najlżejsza można to otrzymać w następujący sposób:

BUDOWA NAWIGACJI STRONY

Nawigacja – menu serwisu powinno być łatwo dostępne w każdym miejscu strony. Możemy posiadać równocześnie menu górne, boczne oraz jeszcze zdublowane menu w stopce.
Dobrą zasadą jest stworzenie ścieżki dostępu do danej podstrony. Także dobrze widziane jest to, aby podstrony nie leżały zbyt głęboko w serwisie, najlepiej do trzech poziomów.
Budowa nazw adresów podstron też powinna być czytelna tak, aby z samego adresu można zorientować się na jakiej podstronie jesteśmy.

TEMATYCZNE PODSTRONY SERWISU

Starajmy się, aby nasza strona zawierała zakładki wyczerpujące merytorycznie dany temat.

Takie zakłądki będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania na całe zestawy fraz, niezależnie od strony głównej.

BUDOWA RESPONSYWNA STRONY LUB WERSJA MOBILNA

Google przyjaźnie patrzy na strony które są przyjazne dla użytkownika. Duży procent zapytań do Google pochodzi z urządzeń mobilnych. Wyszukiwarka dba o to, by jej wyniki były atrakcyjne dla szukającego dlatego promowane są strony które dadzą się odczytać na urządzeniach na których są wyszukiwane. Jak zbudowana jest wersja responsywna strony i czym różni się od wersji mobilnej niebawem opiszemy w naszym poradniku.

PODSUMOWANIE

Przedstawiliśmy oczywiście w skrócie i pokrótce ogólne zasady budowy strony WWW na które warto zwrócić uwagę jeśli interesuje Państwa pozycjonowanie strony oraz to, aby strona była przyjazna dla użytkowników. Wszystkie nasze strony staramy się właśnie w ten sposób tworzyć. Jeśli Państwo budują stronę z jakąś firmą projektującą strony warto skontrolować ją czy przestrzega powyższe zasady. Kod strony możemy podejrzeć w każdej przeglądarce wybierając z menu "pokaż źródło strony". Dużo dobrych i dodatkowych informacji na ten temat znajdą też Państwo w wytycznych Google dla Webmasterów.

Ocena: 4.5/5 na 18 głosów